Dim-to-Warm-MR16 6W GU5.3 36D 2800K
ER3306w-50H36D-GU5.3-2800K
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | DC 18V |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Current (mA) | 350 |
| Product Data | |
| Lamp Base | GU5.3 |
| Product Wattage (W) | 6 |
| Reflector | MR16 |
| Beam Angle (°) | 36 |
| Colour Temperature (K) | Warmwhite (2800K) |
| Colour Render Index (Ra) | Ra82 |
| Dimmable | 100-1% |
| Energy Label | A |
| Operating Temperature | -30°C to +40°C |
| Mercury Content (mg) | N/A |
| Weight (g) | 51 |
| Application | Retails, Hospitality |
| Performance Data | |
| Max. Luminous Intensity (cd) | 1100 |
| Total Luminous Flux (lm) | 500 |
| Luminous Flux in 90° cone (lm) | 330 |
| Rated Life (hrs) | 40000 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 50 |
| Length (mm) | 45 |
|
Remarks Capable of linear dimming from 100% to 1% when connected to a LED constant current reduction converter with output current of 350mA and voltage DC 18V and DC1-10V dimmer. If the lamps are connected to a MEGAMAN® U-DIM™ LED converter LD0208x1d-C350, the dimming range is 100% to 5% and compatible with both leading-edge and trailing edge dimmers. |
|




top