PAR38 25W E26 45D 4000K DIMMABLE
LED BR20, BR30, BR40
LR0925d-70M45D-E26-4000K-120V
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Product Data | |
| Lamp Base | E26 |
| Product Wattage (W) | 25 |
| Equivalent Wattage (W) | 70 |
| Reflector | PAR38 |
| Beam Angle (°) | 45 |
| Colour Temperature (K) | Coolwhite (4000K) |
| Colour Render Index (Ra) | Ra85 |
| Dimmable | 100-10% |
| Operating Temperature | -22°F to +104°F (-30°C to +40°C) |
| Mercury Content (mg) | N/A |
| Weight (g) | 557g / 1.228 lbslbs |
| Application | Retails, Residential |
| Performance Data | |
| Max. Luminous Intensity (cd) | 3000 |
| Total Luminous Flux (lm) | 2000 |
| Rated Life (hrs) | 30000 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 121mm / 4 49/64inch |
| Length (mm) | 130mm / 5 1/8inch |




top