Brilliant Tone-GX53 5W 60D 5500K
GX53
LR1305-60D-GX53-5500K-230V
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | 220-240V |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Power Factor (λ) | > 0.4 |
| Starting Time (sec) | < 0.5 s |
| Warm-up Time Up to 100% of the Full Light Output (sec) | Instant full light |
| Product Data | |
| Lamp Base | GX53 |
| Product Wattage (W) | 5 |
| Reflector | GX53 |
| Beam Angle (°) | 60 |
| Colour Temperature (K) | Daylight (5500K) |
| Colour Render Index (Ra) | Ra82 |
| Colour Consistency (SDCM) | SDCM <6 |
| Dimmable | No |
| Energy Label | A+ |
| Operating Temperature | -30°C to +40°C |
| Switching Cycles (times) | >1000000 |
| Mercury Content (mg) | N/A |
| Weight (g) | 82 |
| Application | Retails, Hospitality, Residential |
| Performance Data | |
| Max. Luminous Intensity (cd) | 350 |
| Total Luminous Flux (lm) | 350 |
| Rated Life (hrs) | 30000 |
| Lumen Maintenance at the End of Lamp Life (%) | ≥90 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 75 |
| Length (mm) | 25 |
|
Remarks The rated lamp life, rated useful luminous flux, rated luminous flux, rated beam angle and rated wattage are equivalent to their nominal values, which show on the product packaging. There is no measurable output from 180nm to 380nm, so the chart shows only 380nm to 800nm. |
|






top