50W/5W GU10 36°D 345lm 2700 [100%] 2200 [30%]K Ra≥ 80 Step to Warm
PAR16 Glass
LR6305swLN-WFL+036D+GU10+827822+V0240
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | 220-240V |
| Frequency (Hz) | 50/60 Hz |
| Current (mA) | 50 |
| Power Factor (λ) | > 0.5 |
| Starting Time (sec) | < 0.5 s |
| Warm-up Time Up to 60% of the Full Light Output (sec) | Instant |
| Product Data | |
| Lamp Base | GU10 |
| Product Wattage (W) | n/a |
| Beam Angle (°) | 36 |
| Colour Temperature (K) | 2700 [100%] 2200 [30%] |
| Colour Render Index (Ra) | ≥ Ra80 |
| Colour Consistency (SDCM) | SDCM ≤6 |
| Dimmable | 100%, 30% |
| Energy Label | A+ |
| Operating Temperature | -30°C to +45°C |
| Switching Cycles (times) | >100000 |
| Application | Art Galleries, Display Cabinets, Hotel Lobbies, Residential Interiors, Restaurants, Shops |
| Performance Data | |
| Max. Luminous Intensity (cd) | 650 |
| Total Luminous Flux (lm) | 390 |
| Luminous Flux in 90° cone (lm) | 345 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 50 |
| Height (mm) | 55 |






top