AR111 15W G53 8D 4000K DIMMABLE
Professional Series

MEGAMAN LED

Conventional Lamp


Spectral Power Distribution
ER2115d-75H08D-G53-4000K-12V
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | AC 12V |
| Frequency (Hz) | 50/60 |
| Current (mA) | 1700 |
| Power Factor (λ) | > 0.5 |
| Starting Time (sec) | < 0.5 s |
| Warm-up Time Up to 100% of the Full Light Output (sec) | Instant full light |
| Product Data | |
| Lamp Base | G53 |
| Product Wattage (W) | 15 |
| Equivalent Wattage (W) | >100 |
| Reflector | AR111 |
| Beam Angle (°) | 8 |
| Colour Temperature (K) | Coolwhite (4000K) |
| Colour Render Index (Ra) | Ra80 |
| Colour Consistency (SDCM) | SDCM <6 |
| Dimmable | 100-10% |
| Energy Label | A |
| Operating Temperature | -30°C to +40°C |
| Switching Cycles (times) | >1000000 |
| Mercury Content (mg) | N/A |
| Weight (g) | 275 |
| Application | Retails, Hospitality |
| Performance Data | |
| Max. Luminous Intensity (cd) | 17000 |
| Total Luminous Flux (lm) | 850 |
| Luminous Flux in 90° cone (lm) | 650 |
| Rated Life (hrs) | 25000 |
| Lumen Maintenance at the End of Lamp Life (%) | ≥90 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 111 |
| Length (mm) | 62 |
|
Remarks Works with most conventional 12V halogen transformers. Capable of linear dimming from 100% to 10% when working with most conventional dimmers for incandescent lamps or halogens. The rated life is declared based on an enclosed environment (the most severe situation). Extended life up to 40,000 hours is still possible when the lamp is used in more open fixtures. |
|



top