T8 Tube 18W G13 6500K
Professional Series
LT0518H-G13-6500K-230V
| Electrical Data | |
| Voltage (V) | 220-240V |
| Product Data | |
| Lamp Base | G13 |
| Product Wattage (W) | 18 |
| Equivalent Wattage (W) | N/A |
| Colour Temperature (K) | Daylight (6500K) |
| Colour Render Index (Ra) | Ra80 |
| Dimmable | No |
| Energy Label | A+ |
| Operating Temperature | -30°C to +40°C |
| Mercury Content (mg) | N/A |
| Weight (g) | 265 |
| Application | Office |
| Performance Data | |
| Total Luminous Flux (lm) | 1750 |
| Luminous Efficacy (lm/W) | 97 |
| Rated Life (hrs) | 50000 |
| Lumen Maintenance at the End of Lamp Life (%) | ≥70 |
| Product Dimensions | |
| Diameter (mm) | 27.5 |
| Length (mm) | 1212 |
|
Remarks The rated wattage, rated lamp life and rated luminous flux are equivalent to their nominal values shown on product packaging. |
|



top